Z wizytą w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej

„Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą i stosownie do niej żyć." 

                                                                                                     Cyceron

 27 października klasy 7a i 7c wyjechały na wycieczkę krajoznawczą do Przysieka niedaleko Torunia . Wszyscy uczestnicy udali się do lasu, aby pod czujnym okiem pana przewodnika nauczyć   się orientacji w terenie oraz zdobyć wiedzę o wybranych   gatunkach zwierząt i roślin. Pokonali ścieżkę przyrodniczo-ekologiczną, podczas której zapoznawali się z ekosystemem leśnym. Otrzymali także garść ekologicznych ciekawostek.

Z całą pewnością wizyta w tak malowniczym miejscu była nie tylko ciekawą lekcją przyrody, lecz także okazją do zabawy na świeżym powietrzu, która polegała na zatańczeniu belgijki przez prawie wszystkich uczestników wycieczki.

Pamiętajmy, że stosunek do przyrody jest miarą kultury człowieka !

Jolanta Nadolna i Anna Pol

Noc Bibliotek 2021

8,10.2021r. kl. 2c wzięła udział w corocznej akcji Noc Bibliotek organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną. Pod hasłem „Czytanie wzmacnia” Dziecięca Akademia Czytania Bajek przygotowała dla uczniów warsztaty „Tworzenie własnej książki metodą leporello“. Dzieci wykonały książkę wykorzystując różnorodne materiały papiernicze. Uśmiech zadowolonych dzieci świadczył o tym, że piątkowe przedpołudnie spędzone w bibliotece było bardzo udane!

 Dorota Hernet

Pierwszaki w BIBLIOTECE NA BIELAWACH

czerwonywilczek15 i 17 września uczniowie z kl. 1c wybrali się do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Powstańców Wielkopolskich  na zajęcia pod hasłem „Jesteśmy już uczniami”.

Na początku spotkania dzieci  poznały zasady korzystania z biblioteki, obejrzały książkowe perełki oraz porozmawiały o czytelniczym savoir vivre.

Następnie pierwszaki wysłuchały fragmentu książki Ewy Chotomskiej „Czerwony wilczek”. Tytułowy bohater opowiada małej Helence o pierwszym dniu w szkole. Doświadczenie opisane w książce było bliskie małym słuchaczom, więc chętnie podzielili się wrażeniami po lekturze.

Na koniec nastał czas na działania twórcze, Dzieci otrzymały zaproszenie do bibliotecznego stołu plastycznego i wykonały zakładki z czerwonym wilczkiem. Na odwrocie zakładek umieściły tabelki z rankingiem. Umówiliśmy się, że w rubryki tabelki dzieci będą wpisywały tytuły przeczytanych lub wysłuchanych książek oraz ich oceny. „Czerwony wilczek” otrzymał od pierwszaków sześć gwiazdek na sześć możliwych.

Uczniowie 1c z wypiekami na twarzy czekają  na kolejne spotkanie z książką.

 

Halina Papke

2a i 2c na wycieczce w Ciechocinku

28.09 2021r. klasy 2a i 2c pojechały na wycieczkę autokarową do Ciechocinka. Dzieci poznały walory uzdrowiskowe tej miejscowości, zwiedziły m.in. tężnie solankowe.  Uczniowie odbyli też przejażdżkę tramwajem konnym. Na Rancho pod Olszyną zapoznali się z jego mieszkańcami (konie, kozy, osiołek, baran, ptaki gospodarskie, ozdobne i inne). Dużą atrakcją było oprowadzanie na koniach. Obył się również konkurs strzelania z wiatrówki oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Było to połączenie nauki i doskonałej zabawy na świeżym powietrzu.

Zdjęcia w galerii

Autor: Dorota Hernet

.Akcja ekologiczna „Sprzątanie Świata”

W dniu 17.09.2021 roku klasa 2 d i 3 d wraz z wychowawcami, wzięły udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata” pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Akcja jest adresowana do mieszkańców Bydgoszczy, a jej celem jest promowanie zachowań proekologicznych. Akcja ta jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii, a uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie.

Magdalena Piwkowska, Katarzyna Musolf

TEATR MALUCHA i Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony oraz je zaprezentować. 
W TEATRZE MALUCHA  najmłodsi uczniowie z kl. 1b i 1c również cieszyli się tym dniem. Przyszli artyści podczas zajęć bawili się przy muzyce, rozwiązywali zagadki  i wykonywali kropkowane prace plastyczne.
Efekty kreatywnych zabaw można podziwiać w galerii na parterze.
 
Halina Papke, Małgorzata Trojanowska

Czekoladowe warsztaty 1c

W czwartek 17.06.2021r. klasa 1c brała udział w warsztatach prowadzonych przez panią Aleksandrę Krokowską. Dzieci wielozmysłowo badały różne rodzaje czekolady: białą, mleczną, gorzką, a nawet różową – różne typy i smaki w całej różnorodności. Prowadząca w interesujący sposób zaprezentowała jak powstaje czekolada: od ziaren kakaowca do gotowych wyrobów w sklepie.

Dzieci dowiedziały się o skomplikowanych procesach fermentacji, suszenia, prażenia w wysokiej temperaturze oraz kruszenia, aż do uzyskania konsystencji gęstego płynu. Wiedzą już co to jest miazga kakaowa i jak wyroby czekoladowe nabierają finalnego kształtu.

To była bardzo pouczająca i słodka lekcja. Temat zachwycił uczniów a degustacja wywołała zbiorowy entuzjazm!

Dorota Hernet

„Był taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…”

W minioną sobotę po raz kolejny mogliśmy stać się sprawcami „cudu”, którym najczęściej rodziny obdarowane nazywają finał Szlachetnej Paczki. Za nami XX edycja ogólnopolskiego przedsięwzięcia, podczas którego kilkanaście tysięcy rodzin otrzymało wsparcie.

Wśród nich jest pani Halina, której Darczyńcami byliśmy my - Uczniowie, Rodzice i Pracownicy SP nr 31. W tym roku z przyczyn epidemicznych, dostarczenie paczki wyglądało inaczej niż zwykle. Odwoziliśmy ją do magazynu, skąd w dalszej kolejności trafiała do rodziny. Relacja z wręczenia paczki pani Halinie dotarła do nas dopiero we wtorek. Otóż pani Halina była bardzo wzruszona tym, że otrzymała tyle wspaniałych rzeczy: lodówkę, materac, środki czystości, leki, żywność długoterminową, dzięki czemu jej ograniczony budżet domowy został na jakiś czas podreperowany. Jednak, jak powiedziała, najistotniejsza była świadomość, że za prezentami stoi rzesza ludzi,  dla których jej potrzeby były ważne, że ktoś, kto przygotowywał paczkę, myślał właśnie o niej, kupował, gromadził z myślą o jej skromnej osobie. Przyznała też, że nigdy nie spodziewała się, aż takiego odzewu, że otrzyma aż tyle (paczka składała się z 31 części). Kilkakrotnie dziękowała za wszystko, co materialne, ale też za pamięć, ciepłe słowa, życzenia zawarte na kartkach dołączonych przez uczniów naszej szkoły…

Nam także robi się ciepło na sercach, ponieważ kolejny raz, udowodniliśmy, że jako społeczność szkolna, mamy w sobie wiele dobra, którym potrafimy się dzielić. Wartość materialna paczki, to około 3,5 tys. zł. Tego, co niematerialne, a równie ważne, policzyć się nie da.

W imieniu wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu chcemy bardzo serdecznie podziękować Uczniom, Rodzicom i Pracownikom naszej szkoły. Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców i jej przedstawicielki Pani Emilii Borkowskiej – Szklorz oraz Państwa Frydrych, na których wsparcie mogliśmy liczyć podczas przygotowywania paczki.

Z okazji zbliżających się świąt życzymy wszystkim, aby ten magiczny czas Bożego Narodzenia upłynął w zdrowiu, w atmosferze odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków.

Magdalena Ciesielska i Radosław Chylmański

Bydgostienalia

„Bydgostienalia. Młodzi młodym o Bydgoszczy - zajęcia poza ławą szkolną w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do macierzy" już za nami.

Nasze koło TMMB wspólnie z Nauczycielami i Uczniami Szkoły Podstawowej nr 14 w Bydgoszczy oraz: Zespołem Szkół nr 1 w Bydgoszczy, Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy, Szkołą Podstawową nr 19 w Bydgoszczy ,Szkołą Podstawową nr 20 w Bydgoszczy oraz Pałacem Młodzieży zorganizowało cykl zajęć prowadzonych przez rówieśników dla rówieśników. Całość realizowana była w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego.

Młodzież pod kierunkiem organizatorów przedsięwzięcia przygotowała warsztaty, gry edukacyjne, inscenizacje, zajęcia terenowe, które miały się odbyć w dniach od 15 marca do 15 kwietnia 2020 roku.

Celem projektu była chęć poznania historii Bydgoszczy w nieszablonowy i kreatywny sposób, a także uczczenie ważnego wydarzenia dla Bydgoszczy jaką jest 100. rocznica powrotu naszego miasta do Macierzy. Naszym celem była również integracja bydgoskich szkół i lokalnego środowiska oraz pielęgnowanie wartości patriotycznych wśród uczniów. Nasze koło przygotowało scenariusz lekcji dla grupy uczniów z SP nr 14, których mieliśmy gościć w naszych progach w połowie marca, jednakże nasze plany pokrzyżowała epidemia. Nie wiedzieliśmy, czy będziemy mogli pokazać efekty naszych przygotowań. W nowym roku szkolnym przystąpiliśmy do weryfikacji naszego scenariusza: część osób, które były zaangażowane w projekt już nie ma w naszej szkole, ponieważ rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej. Nie pokazaliśmy więc scenki gwarowej. Skupiliśmy się na odegraniu scenki przekazania kluczy do Miasta pierwszemu polskiemu prezydentowi Bydgoszczy- Janowi Maciaszkowi, przybliżyliśmy także sylwetki znanych osób związanych z Bydgoszczą, które żyły 100 lat temu, gdy dokonywało się to ważne dla bydgoszczan wydarzenie. Ułożyliśmy Quiz, a także zadanie z gwarą bydgoską. Jako, że nie było możliwe spotkanie na żywo z grupą z innej szkoły nasze materiały przesłaliśmy. Teraz my czekamy na materiały z innej szkoły by móc je wykorzystać na lekcji.

Efekty naszej pracy dostępne są w galerii.

opiekun koła TMMB- Patrycja Kowalczyk oraz: Emilia, Magda, Zosia,Wiktoria, Zuzia, Zosia, Oliwia, Martyna i Patrycja z klasy 8a

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”

Uczniowie klas 3a i 3e biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Emocja”. W piątek 9 października zakończyliśmy pierwszy moduł, którego tematem przewodnim była KREATYWNOŚĆ. 

Na początek w naszych klasach powstały Kąciki Emocji – w których każdego dnia określaliśmy swoje samopoczucie. 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem, w „kropkowych” ubraniach obejrzeli bajkę „The Dot”. Dowiedzieliśmy się, że każdy ją ma – trzeba ją po prostu odkryć w sobie. Zainspirowani historią Vashti zaprojektowali własną kropkę. Przy pomocy aplikacji Quiver udało nam się ożywić namalowane kropki. Quiver okazał się super zabawą, gdzie pomysłów nie było końca. Z kropek powstały również jesienne drzewa. Była też zabawa z „wędrującą kropką” i chustą. W kolejnym etapie rozmawialiśmy o niepełnosprawności oraz zajęliśmy się kodowaniem. Dowiedzieliśmy się co znaczy skrót PJM. Uczyliśmy się z Migu-Migu migać podstawowe zwroty grzecznościowe. To była wspaniała przygoda. Z niecierpliwością czekamy na następne zadania. 

M. Żukierska, M. Żukierska

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia