Bydgostienalia

„Bydgostienalia. Młodzi młodym o Bydgoszczy - zajęcia poza ławą szkolną w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do macierzy" już za nami.

Nasze koło TMMB wspólnie z Nauczycielami i Uczniami Szkoły Podstawowej nr 14 w Bydgoszczy oraz: Zespołem Szkół nr 1 w Bydgoszczy, Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy, Szkołą Podstawową nr 19 w Bydgoszczy ,Szkołą Podstawową nr 20 w Bydgoszczy oraz Pałacem Młodzieży zorganizowało cykl zajęć prowadzonych przez rówieśników dla rówieśników. Całość realizowana była w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego.

Młodzież pod kierunkiem organizatorów przedsięwzięcia przygotowała warsztaty, gry edukacyjne, inscenizacje, zajęcia terenowe, które miały się odbyć w dniach od 15 marca do 15 kwietnia 2020 roku.

Celem projektu była chęć poznania historii Bydgoszczy w nieszablonowy i kreatywny sposób, a także uczczenie ważnego wydarzenia dla Bydgoszczy jaką jest 100. rocznica powrotu naszego miasta do Macierzy. Naszym celem była również integracja bydgoskich szkół i lokalnego środowiska oraz pielęgnowanie wartości patriotycznych wśród uczniów. Nasze koło przygotowało scenariusz lekcji dla grupy uczniów z SP nr 14, których mieliśmy gościć w naszych progach w połowie marca, jednakże nasze plany pokrzyżowała epidemia. Nie wiedzieliśmy, czy będziemy mogli pokazać efekty naszych przygotowań. W nowym roku szkolnym przystąpiliśmy do weryfikacji naszego scenariusza: część osób, które były zaangażowane w projekt już nie ma w naszej szkole, ponieważ rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej. Nie pokazaliśmy więc scenki gwarowej. Skupiliśmy się na odegraniu scenki przekazania kluczy do Miasta pierwszemu polskiemu prezydentowi Bydgoszczy- Janowi Maciaszkowi, przybliżyliśmy także sylwetki znanych osób związanych z Bydgoszczą, które żyły 100 lat temu, gdy dokonywało się to ważne dla bydgoszczan wydarzenie. Ułożyliśmy Quiz, a także zadanie z gwarą bydgoską. Jako, że nie było możliwe spotkanie na żywo z grupą z innej szkoły nasze materiały przesłaliśmy. Teraz my czekamy na materiały z innej szkoły by móc je wykorzystać na lekcji.

Efekty naszej pracy dostępne są w galerii.

opiekun koła TMMB- Patrycja Kowalczyk oraz: Emilia, Magda, Zosia,Wiktoria, Zuzia, Zosia, Oliwia, Martyna i Patrycja z klasy 8a

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”

Uczniowie klas 3a i 3e biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Emocja”. W piątek 9 października zakończyliśmy pierwszy moduł, którego tematem przewodnim była KREATYWNOŚĆ. 

Na początek w naszych klasach powstały Kąciki Emocji – w których każdego dnia określaliśmy swoje samopoczucie. 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem, w „kropkowych” ubraniach obejrzeli bajkę „The Dot”. Dowiedzieliśmy się, że każdy ją ma – trzeba ją po prostu odkryć w sobie. Zainspirowani historią Vashti zaprojektowali własną kropkę. Przy pomocy aplikacji Quiver udało nam się ożywić namalowane kropki. Quiver okazał się super zabawą, gdzie pomysłów nie było końca. Z kropek powstały również jesienne drzewa. Była też zabawa z „wędrującą kropką” i chustą. W kolejnym etapie rozmawialiśmy o niepełnosprawności oraz zajęliśmy się kodowaniem. Dowiedzieliśmy się co znaczy skrót PJM. Uczyliśmy się z Migu-Migu migać podstawowe zwroty grzecznościowe. To była wspaniała przygoda. Z niecierpliwością czekamy na następne zadania. 

M. Żukierska, M. Żukierska

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października 2020r uczniowie klas IV-VIII na lekcjach matematyki obchodzili Dzień Tabliczki Mnożenia. Łatwo nie było. Młodzież nie tylko musiała wykazać się znajomością tabliczki mnożenia, ale także zastosować tą wiedzę do rozwiązywania łamigłówek i zadań logicznych. W klasach zostali wyłonieni zwycięzcy- mistrzowie tabliczki mnożenia.

Kamila Dąbrowska

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II.

 

W ramach Ogólnopolskiego Projektu „Dar na Stulecie urodzin świętego Jana Pawła II” uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Portret Papieża JP II”. Prace konkursowe są tak piękne, że z wielką radością pragnę ogłosić, iż wszyscy uczestnicy otrzymują nagrody!!!! Z Waszych małych dzieł sztuki została stworzona prezentacja- taka mała galeria ukazująca wasze artystyczne talenty. Zostanie ona włączona do Projektu „Dar na Stulecie urodzin”.

Z całego serca GRATULUJEMY wszystkim uczniom oraz dziękujemy za Wasz udział w konkursie.

Pomysłodawczynie : Bogumiła Frankowska , Danuta Rega

Życzenia dla lekarzy

zyczenia lekarze1zyczenia lekarze2zyczenia lekarze3zyczenia lekarze4zyczenia lekarze5

 

 

 

zyczenia lekarze6

 

 

 

Przed świętami wielkanocnymi uczniowie klasy 1a własnoręcznie wykonali kartki świąteczne z życzeniami dla pracowników służby zdrowia. Wszystkie przysłane prace dzieci zebrałam i przygotowałam z nich prezentację, w której dziękujemy im za trud i heroiczną pracę wykonywaną w czasie pandemii. Prezentacje przesłałam na adres jednego z rodziców mojej klasy, który jest lekarzem i walczy na 1 linii frontu z niewidzialnym wrogiem. Wczoraj otrzymałam przepięknego maila z podziękowaniami od lekarzy następującej treści:

„Szanowna Pani Bogusiu!
W poprzednim mailu nie wspomniałem, że piękne życzenia od dzieci z 1A pokazaliśmy całemu personelowi Kliniki Geriatrii Szpitala im. Jurasza oraz lekarzom z innych zaprzyjaźnionych ośrodków. Zdjęcia jakie przesłałem są wyrazami podziękowania dzieciom od wszystkich.”                                                          

Z poważaniem Zygmunt Siedlecki

Klasa 2c w MIEJSKIEJ BIBLIOTECE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W lutym kl. 2c  wybrała się do BIBLIOTEKI NA BIELAWACH przy ul. Powstańców Wielkopolskich 26, gdzie wzięła udział w lekcji pod hasłem "O czym szumi Brda? O powrocie Bydgoszczy do wolnej Polski". 
Podczas spotkania dzieci rozmawiały o historii i teraźniejszości naszego miasta. Z artykułu z gazety regionalnej dowiedziały się, co się wydarzyło w styczniu 1920r. i jakie wydarzenia doprowadziły Bydgoszcz do wolności. Następnie dzieci zastanawiały się, co to znaczy być dobrą bydgoszczanką /dobrym bydgoszczaninem.Uznały, że jeśli kogoś kochamy, to chcemy go poznawać. Czytały więc legendy bydgoskie z książki "Baśnie i opowieści o Bydgoszczy" E.A. Gwiazdowskiej. Podczas zajęć uczniowie udali się w czytelniczą podróż do bydgoskiej fary, aby przyjrzeć się obrazowi bydgoskiej Madonny, razem ze świętą  Barbarą ratowali dzikie kaczki, ze świętym Rochem zaopiekowali się kotką na Wyspie Młyńskiej. Na koniec zajęć pod artystycznym okiem pani bibliotekarki  dzieci wykonały portrety bydgoszczanki/bydgoszczanina.
 
W klasie została zorganizowana wystawa tych prac.
 
Halina Papke

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY 1A Z MISTRZEM ŚWIATA PAWŁEM WOJCIECHOWSKIM

W czwartek 05.03.2020r. klasa 1a zaprosiła do siebie Mistrza Świata w skokach o tyczce Pawła Wojciechowskiego. Nasz Mistrz opowiadał uczniom ,jak to się stało, że został sportowcem, o swojej drodze do medalowych zwycięstw, a także odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci. Wielkie emocje wśród dzieci wzbudziły przyniesione przez pana Pawła zdobyte przez niego złote medale. Najważniejszym rekwizytem naszego spotkania, okazała się Jego   tyczka mierząca 5m10cm.
Na spotkanie zaprosiliśmy także panią Jolę Piętowską z uczniami klasy 1d.

Organizator spotkania: Pan Mariusz Zaborowski , Bogumiła Frankowska

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 31 dla…… wszystkich

     

             „Naprawdę istnieje tylko jedna radość: obcowania z ludźmi.”    

                                                                 Antoine de Saint-Exupéry

                                                                                                                                                                                                                      

6 marca 2020 r. w szkole odbyły się DRZWI OTWARTE , czyli coroczna prezentacja oferty dydaktycznej i sportowej, jaką proponuje SP nr 31. Przyszli uczniowie i ich rodzice mieli możliwość usłyszenia i zobaczenia tego, co na co dzień się u nas dzieje, a…..dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy.

Kandydaci do klas pierwszych bawili się edukacyjnymi grami planszowymi, tablicą interaktywną, sadzili cebulki, żeby mieć własny szczypiorek, wykonali koszyczek wiosenny z kolorowymi ptaszkami z papieru , próbowali swoich sił w układaniu klocków utrwalających znajomość alfabetu, bawili się pusami, chustą animacyjną oraz mogli spróbować swoich sił w ćwiczeniach ruchowych. W świetlicy poznali wesoły świat origami oraz malowali obrazy dłońmi.

Na deser , to już szkolna tradycja, zostali zaproszeni przez Teatr Malucha na przedstawienie zatytułowane „Świat woła o pomoc”, poruszające ważny temat związany z ekologią.

Nieco starsi otrzymali wyczerpujące wiadomości od trenerów i zawodników o wszystkich dyscyplinach sportu, których cykl szkolenia jest realizowany w szkole. Oglądali pokazy umiejętności siatkarek, piłkarzy, judoków i specjalistów od taekwondo . Poza tym mogli odwiedzić salon gier planszowych i plac zabaw w stylu retro oraz porozmawiać o tym, jak „smakuje” język polski, degustując świeżutkie gofry z truskawkami. Rozwiązywali  matematyczne łamigłówki, sprawdzali swoją znajomość języka angielskiego, wykonali kilka doświadczeń fizycznych , samodzielnie przygotowali watę cukrową w chemicznej cukierni. Zrobili smaczną tortillę w towarzystwie starszych kolegów i koleżanek, a potem od nauczycieli  plastyki i informatyki dowiedzieli się , na czym polega kreatywna zabawa. Mieli także możliwość uczestniczyć w warsztatach gitarowych i poznać podstawy nagrywania dźwięku w warunkach domowych. Pedagog, psycholog, psycholog sportu i logopeda również chętnie odpowiadali na pytania dotyczące między innymi dojrzałości szkolnej dzieci. Rodzice naszych przyszłych uczniów mogli sprawnie zalogować swoją pociechę do szkoły.

Odbyło się także spotkanie z panią dyrektor Aleksandrą Kuś, która poinformowała szczegółowo o zasadach funkcjonowania placówki i atrakcjach, które niewątpliwie czekają na naszych nowych uczniów.

Mamy nadzieję, że wszyscy goście miło i atrakcyjnie spędzili czas w to piątkowe popołudnie.

Zapraszamy do galerii

Zespół Promocji SP nr 31

DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE

W środę, 22 stycznia, odbyło się kolejne spotkanie dla 5 i 6 - latków w ramach projektu DZISIAJ W PRZEDSZKOLU, JUTRO W SZKOLE pod hasłem "Maska, taniec, pląsy i konkursy...czyli BAL KARNAWAŁOWY".
Zajęcia rozpoczęły się WESOŁĄ GIMNASTYKĄ, która wprowadziła dzieci w karnawałowy nastrój.
Następnie przedszkolaki na hasło KARNAWAŁ utworzyły MAPĘ MYŚLI. Pojawiły się na niej pojęcia: bal, przebierańcy, zabawa, muzyka, taniec, uśmiech, kotylion, balony, serpentyna ... .
Po BURZY MÓZGÓW rozpoczęły się zajęcia plastyczne. Dzieci obrysowywały kontury postaci swoich kolegów, a następnie projektowały stroje i maski na bal przebierańców.
Kulminacją emocjonującego spotkania była MASKARADA. Dzieci tańczyły i bawiły się z wykorzystaniem elementów METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE.

Następne zajęcia odbędą się 19 II od 14.30 do 15.30.

Zapraszamy:)))

Zapisy i kontakt:
Halina Papke:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Małgorzata Trojanowska:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wycieczka do Castoramy

Klasa 2d wybrała się do Castoramy na warsztaty edukacyjne „Majsterkowo”. Warsztaty są kierowane do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i odbywają się na powierzchni sklepowej w specjalnie ogrodzonym i zabezpieczonym miejscu. Podczas zajęć było mnóstwo atrakcji rozwijających wyobraźnię i motorykę. Dzieci posługiwały się miarką centymetrową, wbijały gwoździe młotkiem w specjalnie przygotowaną deseczkę. Następnie ozdabiały swoją pracę wełną tworząc różnokolorowe wzory. Zabawą kierowali profesjonalni animatorzy. Na zakończenie odbył się konkurs dla dzieci z nagrodami.To była bardzo pouczająca i pełna wrażeń wycieczka.

Joanna Puziak

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia