VII SZKOLNY FESTIWAL UŚMIECHU, czyli co nam „w duszy gra”

„Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy.”

5 czerwca 2019 r. odbył się VII Szkolny Festiwal Uśmiechu. Każdy uczeń mógł zaprezentować swoje umiejętności teatralne, wokalne, muzyczne, taneczne i sportowe. Zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagradzała szkolnych artystów. Natomiast jury, w którym zasiadały panie wicedyrektor: Aleksandra Codrow i Marlena Mioduszewska oraz pani Sabina Fischer-Kotowska i Jolanta Nadolna uważnie oglądało i oceniało popisy scenicznie solistów, duetów i zespołów z klas 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej. To artystyczne przedsięwzięcie pozwoliło nam, jak co roku, poznać wiele ukrytych talentów drzemiących w uczniach . Z wielką radością oglądaliśmy oryginalne i niekiedy zaskakujące występy uczestników.  Z przyjemnością informujemy, że klasach 4-8 szkoły podstawowej laureatami tej edycji festiwalu zostali:

Czytaj więcej: VII SZKOLNY FESTIWAL UŚMIECHU, czyli co nam „w duszy gra”

Festyn z okazji Dnia Dziecka

3 czerwca na Kartodromie przy ul. Fordońskiej odbył się festyn „Dajemy dzieciom moc” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dzięki p. Małgorzacie Sarnackiej w imprezie mogły wziąć udział trzy klasy z naszej szkoły: 2c, 2a oraz 1d. Policjanci zaprezentowali swoją pracę, a inne zaproszone służby uczyły dzieci właściwych zachowań i zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Najmłodsi słuchali jak bezpiecznie podróżować koleją, przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze czy wypoczywać nad wodą. Poznali zasady kontaktów z osobami nieznajomymi czy groźnymi psami.

Ponadto na dzieciaki czekały różne pokazy. Straż Pożarna zaprezentowała swój sprzęt, Straż Miejska przeprowadziła pokaz tresury psów służbowych, a policyjny technik kryminalistyki pokazał, jak zbiera się odciski palców.

Pracownicy Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” puszczali z dziećmi ogromne bańki i pokazał propozycje podwórkowych zabaw.

Organizatorami festynu „Dajemy dzieciom moc” byli: Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy.

Uczestnicy otrzymali poczęstunek w formie pieczonych kiełbasek i słodkości oraz pluszowe prezenty.

Reszta zdjęć w galerii

Dorota Hernet

Przedstawienie: „ O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej ”.

W ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Dzieciństwo bez %” 20 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się spektakl teatralny. Uczniowie klas 1-3 obejrzały inscenizację pt: O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej”. Ten teatrzyk był wyjątkowy. Dla dzieci w młodszym wieku szkolnym zabawa jest nadal ważnym sposobem poznawania świata, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności , dlatego zrealizowaliśmy przedstawienie  posługując się historią pszczół, podstępnego trzmiela i nierozsądnej królowej, aby zachęcić dzieci do życia bez alkoholu. Przedstawienie  dostarczyło dzieciom, a także aktorom wiele radości oraz pozytywnych wrażeń i wyposażyły dzieci w niezbędną wiedzę do podejmowania właściwych wyborów.

„Tylko osoby o wielkich sercach i wielkich umysłach tworzą wielkie dzieła”. Niewątpliwie wielkim dziełem było przedstawienie: „O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej”.

Warto nadmienić, że dzieci z naszej szkoły zostały zakwalifikowane  do występu w konkursie na małą formę sceniczną w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „ Dzieciństwo bez % i z przedstawieniem: "O dzielnych pszczołach, podstępnym trzmielu i nierozsądnej królowej" wystąpią na scenie w kinie Adria 27.05.2019r

Klasa 2c w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

10.05.2019r. uczniowie kl. 2c brali udział w zajęciach edukacyjnych w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Tematem przewodnim były „Bajki świata”. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją literatury fantasy oraz krótką pogadanką na temat dwóch tytułów z literatury światowej „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carolla oraz „Czarnoksiężnika z krainy Oz” Franka Bauma. Oczywiście nie zabrakło głośnego czytania – pierwszych rozdziałów z wybranych książek. Dzieci miały okazję obejrzeć przepięknie wykonane książki przestrzenne pop-up. W ostatniej części uczestnicy układali puzlle- ilustracje do wybranych bajek oraz rozwiązywali krzyżówki sprawdzające wiedzę zdobytą na zajęciach.

Dorota Hernet

Lekcja o zdrowym żywieniu

Klasa 4b na godzinie wychowawczej gościła grupę studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy, którzy przygotowali bardzo ciekawe zajęcia na temat "Zasad prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym". Po krótkim wykładzie - na uczniów czekały różnorodne gry i zabawy tematyczne przygotowane przez studentów.

Reszta zdjęć w galerii

Agnieszka Łysiak

Z wizytą w parku krajobrazowym…

                     

                                       „Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą i stosownie do niej żyć." 

                                                                                                                                       Cyceron

      W miniony piątek klasy 4a i 4c odwiedziły Górznieńsko--Lidzbarski Park Krajobrazowy. Wszyscy uczestnicy dzielnie pokonali ścieżkę przyrodniczo-ekologiczną, podczas której , pod czujnym okiem pani przewodnik , wykonywali zadania związane z ekosystemem leśnym. Szukanie pierwszych oznak wiosny, poznawanie rzadkich i chronionych gatunków roślin było celem naszej wyprawy. Poza tym podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się , co to znaczy być eko-turystą i otrzymali garść ekologicznych ciekawostek np. o tym, że rzucona w lesie plastykowa butelka rozłoży się w ziemi po 5oo latach, a guma do żucia po 5 latach.

Z całą pewnością wizyta w tak malowniczym miejscu była nie tylko ciekawą lekcją przyrody, lecz także okazją do zabawy na świeżym powietrzu.

Pamiętajmy, że stosunek do przyrody jest miarą kultury człowieka !

Jolanta Nadolna i Anna Pol

Maraton czytania „Hobbita”

Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, przypadającego 25 marca, klasy 6b i 6d spotkały się na maratonie czytania „Hobbita”. W norze z wygodami (sala 205) przypomnieliśmy sobie historię Bilba Bagginsa, poucztowaliśmy – jak na hobbitów przystało i dołączyliśmy do światowego grona miłośników Śródziemia.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena, obchodzony od 2003 roku, przypada 25 marca – to data nawiązująca do upadku Saurona, zakończenia wojny o pierścień i uwolnienia Śródziemia spod panowania sił zła.

Wybrani lektorzy otrzymali fragmenty powieści do odczytania. Niektórzy z nich przebrali się za postaci z książki. Całość urozmaiciły: prezentacja przygotowana przez uczennice klasy 3bg, fragmenty filmu oraz przebój Eda Sheerana „I see fire”.

Maraton trwał 90 minut – dzięki obszernej prezentacji treści książki szóstoklasiści mogli przypomnieć sobie najważniejsze wątki z lektury, rozwiązywać zagadki razem z Bilbem i Gollumem, a także poznać biografię samego Tolkiena.

Specjalne podziękowania należą się pani Sabinie Fischer-Kotowskiej za inspirację do tego, jak przeprowadzić spotkanie z lekturą.

Magdalena Ciesielska, Katarzyna Jarzembowska

Wiosenne opowieści w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek

Zbliżające się święta wielkanocne oraz pierwszy dzień kalendarzowej wiosny były okazją do wizyty klasy 2cp w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Zorganizowano tam zajęcia na temat tradycji i wiosennych zwyczajów. Rozpoczęły się one pogadanką na temat topienia Marzanny, wiosennych porządków oraz zmian zachodzących w przyrodzie. Potem dzieci wysłuchały fragmentów książek poświęconych tej tematyce. Na koniec własnoręcznie wykonali kartkę wielkanocną.

Dorota Hernet

Roztańczeni goście

Klasa 1d gościła w naszej placówce Szkołę Tańca Up2Excellene. Podczas pokazu w sali fitness wystąpiły między innymi Natalka i Liwia, które zdobyły Mistrzostwo Polski  w HIP HOP DANCE w swojej kategorii wiekowej. Nie tylko oglądaliśmy występy. Również uczyliśmy się podstawowych kroków hip hopu przy pomocy wykwalifikowanej instruktorki tańca.

To była super zabawa!!!

autor: Joanna Puziak

III Kujawsko –Pomorski Omnibus Wiedzy o Sporcie – konkurs dla szkół podstawowych

6 marca 2019 r. odbył się w SP nr 31 drużynowy turniej sportowo - wiedzowy dla uczniów klas 4- 8 ze szkół podstawowych naszego województwa. Zaproszenie na konkurs przyjęli : pan Ireneusz Nitkiewicz - wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy , p. Karolina Ciżmowska -przedstawicielka Prezydenta Miasta Bydgoszczy , pani Ewa Kowalkowska – przedstawicielka klubu sportowego PAŁAC BYDGOSZCZ S.A, który został  sponsorem nagród dla uczestników turnieju. Wszystkie drużyny otrzymały 100 bezpłatnych zaproszeńna mecz z udziałem zespołu Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz . Gościem specjalnym tej edycji turnieju była pani Izabela Bełcik- dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Europy w piłce siatkowej.

III Kujawsko-Pomorski Omnibus Wiedzy o Sporcie to przedsięwzięcie, którego celem jest między innymi rozpowszechnienie informacji dotyczących sportu i wszelkich form aktywności ruchowej, zachęcanie do aktywnej obserwacji wydarzeń sportowych na świecie i w kraju oraz zainteresowanie różnymi dyscyplinami sportu. Turniej składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej lub filmiku o zasadach fair play i aktywnych sposobach spędzania wolnego czasu . Spośród nadesłanych prac, wyłoniliśmy sześć , ich autorów   zaprosiliśmy do udziału w naszym wielkim finale, który sprawdzał wiedzę uczniów dotyczącą trzech wielkich wydarzeń sportowych z 2018 roku, takich jak: Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn, Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Poza tym uczestnicy musieli wykazać się znajomością takich dyscyplin sportu jak: lekkoatletyka, piłka siatkowa, piłka nożna., judo i taekwondo. Uwieńczeniem konkursowych zmagań były cztery konkurencje sprawnościowe, które wzbudziły wiele emocji wśród naszych gości. Spotkanie przebiegało pod czujnym okiem jury w składzie: pan wicedyrektor Szymon Lewalski , pani Izabela Bełcik, oraz pani Danuta Rega-sekretarz jury .

Zwycięzcami III Kujawsko-Pomorskiego Omnibusa Wiedzy o Sporcie zostali:

I miejsce -   SP nr 31 pod opieką p. Iwony Dembskiej

II miejsce -   SP nr 4 pod opieką p. Anity Kownackiej – Adler

III miejsce - SP Rynarzewo pod opieką p. Tomasza Grobelskiego

wyróżnienie- SP Białe Błota pod opieką p. Jędrzeja Gralika

Drużyny z SP Królikowo pod opieką p. Daniela Lubawy i SP nr 10 pod opieką p. Agnieszki Pietrzak również dzielnie walczyły w naszym turnieju.   Gratulujemy!

Niespodzianka…… słodka niespodzianka, czyli wielki tort, ufundowany przez Dyrektora SP 31 i p. Tomasza Regę zakończył tę edycję „ Kujawsko-Pomorskiego Omnibusa Wiedzy o Sporcie”. Dziękujemy za współpracę i pomoc paniom: K. Mianowskiej, A. Malinowskiej, M. Baraszkiewicz, J. Grabowskiej, K. Zielińskiej oraz panom: M. Kasprzakowi, J. Śmieszkowi, P. Rajewskiemu, M. Żyra, G. Jagodzińskiemu, Ł. Bielunowi oraz F.Wypych .Wielkie podziękowania kierujemy do p .Ireneusza Nitkiewicza oraz Rady Rodziców SP 31 – sponsorów nagród dla zwycięzców OMNIBUSA.

Zapraszamy do galerii.

zdjęcia - Barbara Dix

Zespół Promocji SP 31

 

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia