Bydgostienalia

„Bydgostienalia. Młodzi młodym o Bydgoszczy - zajęcia poza ławą szkolną w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do macierzy" już za nami.

Nasze koło TMMB wspólnie z Nauczycielami i Uczniami Szkoły Podstawowej nr 14 w Bydgoszczy oraz: Zespołem Szkół nr 1 w Bydgoszczy, Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy, Szkołą Podstawową nr 19 w Bydgoszczy ,Szkołą Podstawową nr 20 w Bydgoszczy oraz Pałacem Młodzieży zorganizowało cykl zajęć prowadzonych przez rówieśników dla rówieśników. Całość realizowana była w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego.

Młodzież pod kierunkiem organizatorów przedsięwzięcia przygotowała warsztaty, gry edukacyjne, inscenizacje, zajęcia terenowe, które miały się odbyć w dniach od 15 marca do 15 kwietnia 2020 roku.

Celem projektu była chęć poznania historii Bydgoszczy w nieszablonowy i kreatywny sposób, a także uczczenie ważnego wydarzenia dla Bydgoszczy jaką jest 100. rocznica powrotu naszego miasta do Macierzy. Naszym celem była również integracja bydgoskich szkół i lokalnego środowiska oraz pielęgnowanie wartości patriotycznych wśród uczniów. Nasze koło przygotowało scenariusz lekcji dla grupy uczniów z SP nr 14, których mieliśmy gościć w naszych progach w połowie marca, jednakże nasze plany pokrzyżowała epidemia. Nie wiedzieliśmy, czy będziemy mogli pokazać efekty naszych przygotowań. W nowym roku szkolnym przystąpiliśmy do weryfikacji naszego scenariusza: część osób, które były zaangażowane w projekt już nie ma w naszej szkole, ponieważ rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej. Nie pokazaliśmy więc scenki gwarowej. Skupiliśmy się na odegraniu scenki przekazania kluczy do Miasta pierwszemu polskiemu prezydentowi Bydgoszczy- Janowi Maciaszkowi, przybliżyliśmy także sylwetki znanych osób związanych z Bydgoszczą, które żyły 100 lat temu, gdy dokonywało się to ważne dla bydgoszczan wydarzenie. Ułożyliśmy Quiz, a także zadanie z gwarą bydgoską. Jako, że nie było możliwe spotkanie na żywo z grupą z innej szkoły nasze materiały przesłaliśmy. Teraz my czekamy na materiały z innej szkoły by móc je wykorzystać na lekcji.

Efekty naszej pracy dostępne są w galerii.

opiekun koła TMMB- Patrycja Kowalczyk oraz: Emilia, Magda, Zosia,Wiktoria, Zuzia, Zosia, Oliwia, Martyna i Patrycja z klasy 8a