Wycieczka do Muzeum Mydła

Klasa 2cp 17 czerwca wybrała się do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wyjście to udało się dzięki pieniążkom ,,zarobionym” przez klasę w czasie kiermaszu świątecznego (Boże Narodzenie 2014). Wizyta w muzeum rozpoczęła się od wykonania przez każdego ucznia własnego mydła w oryginalnej formie i kolorze, z indywidualnie dobranymi dodatkami, solami i zapachami. Następnie pracownik muzeum opowiadał ciekawe historie nt. mydła, dbania przez ludzi o swoją higienę na przestrzeni dziejów, produkcji i używania środków czystości. Zobaczyliśmy m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację czy pierwowzór prysznica), żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownice, stare żelazka, pralki, suszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i Europy. Nawet nasz kolega Mikołaj mógł ,,poczuć  na własnej skórze”, jak to dawniej prało się na tarce w metalowej balii.

Po wizycie w muzeum odbyliśmy długi spacer po Starym Mieście i jego okolicach, poznawaliśmy historię dawnej Bydgoszczy, a w chwili przerwy poszaleliśmy na placu zabaw na Wyspie Młyńskiej. Było suuuuper!

 Reszta zdjęć w galerii 

autor: Marlena Szymańska

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Ciekawe wydarzenia Wycieczka do Muzeum Mydła