„Moja szkoła” w gwarze bydgoskiej

W czwartek, 5 grudnia, w świetlicy Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego na opowiadanie z elementami gwary bydgoskiej. W 3. edycji uczennice naszej szkoły okazały się bezkonkurencyjne.

Po burzliwej naradzie jury w składzie: prof. Małgorzata Gutkiewicz, prof. Dorota Płachta i prof. Maria Kwiatkowska-Grigorief ogłosiło wyniki Międzyszkolnego Konkursu „Moja szkoła” – opowiadanie z gwarą bydgoską, nad którym patronat objął Prezydent Bydgoszczy. Wśród laureatów konkursu znalazły się:

na miejscu 1. – Antonina Mikołajczyk (klasa 7d)

na miejscu 2. – Karolina Ojewska (klasa 7d)

na miejscu 3. – Zuzanna Fundameńska (klasa 8a)

Przyznano również trzy wyróżnienia – jedno z nich zdobyła Weronika Jażewska (klasa 8a).

Fragmenty zwycięskiego opowiadania Tosi zostaną zamieszczone w 3. numerze szkolnej gazetki „Strzał w Dziesiątkę” już w styczniu. A materiału z finału konkursu można posłuchać w Radiu PiK.

Gratulacje!

Katarzyna Jarzembowska

„ Pudełko zwane z wyobraźnią”- spotkanie z polską poezją

„ Poezja jest światem przeżyć i refleksji.”

Jan Twardowski

W minioną sobotę w Pałacu Młodzieży  odbył się finał  25.  Powiatowego  Konkursu  Recytatorskiego. Młodzi wykonawcy prezentowali  teksty  polskich poetów, zwłaszcza  tych   nietuzinkowych, takich jak : L.J. Kern, A. Osiecka ,J. Kulmowa, Twardowski, Z. Herbert.  Wśród  kilkudziesięciu  uczniów szkół podstawowych, którzy wystąpili przed wymagającym jury , znalazły  się również  zdolne przedstawicielki SP nr 31. Z radością informujemy, że ex aequo III  miejsce  zajęły   Maja Geppert z klasy 5a i  Zuzanna Szczepańska z klasy 5g.

Gratulujemy i  życzymy  wielu  kolejnych osiągnięć ;)

Jolanta Nadolna i Anna Pol

Finaliści warsztatów szyfrowania „Licz się z Rejewskim”

szyfrowanieW październiku i listopadzie w klasach siódmych odbył się pierwszy etap warsztatów szyfrowania. Znamy już uczestników WIELKIEGO finału.

Oprócz przypomnienia najważniejszych faktów z życia Mariana Rejewskiego uczniowie rozwiązywali zadania związane z szyfrowaniem i dekryptażem, wykorzystując szyfr Cezara, Pitagorasa oraz wyliczając PESEL – bo to przecież też zaszyfrowane dane na nasz temat.

Spośród uczniów poszczególnych klas zostali wyłonieni reprezentanci każdej z nich – cztery osoby, które najszybciej i najlepiej wykonały zadanie. Oto składy finałowych drużyn:

klasa 7a:

Emilia Głowacka, Magdalena Karabasz, Aleksandra Michalak, Zofia Różalska

klasa 7b:

Mateusz Drews, Wojciech Gajewski, Igor Węgrzyński, Szymon Wiśniewski

klasa 7d:

Antoni Bukowiński, Antonina Gaweł, Antonina Mikołajczyk, Aleksander Sikorski

klasa 7e:

Adam Frąckiewicz, Konrad Górny, Weronika Kordas, Magdalena Szymczak

Finał warsztatów w styczniu 2020 roku. Wszyscy uczestnicy zostaną poinformowani o dokładnym terminie. Brawo dla Was!

Katarzyna Jarzembowska, Ewa Lewalska

Już znamy Mistrza Savoir- Vivre 2019…. w SP nr 31

maniery6„Jak cię widzą, tak cię piszą” ,to główne przesłanie konkursu wiedzowego SZKOLNY MISTRZ SAVOIR- VIVRE . Jego celem było wyłonienie osób będących za pan brat z dobrymi manierami. Uczniowie   z klas 4-8 rozwiązali test , który sprawdzał wiedzę dotyczącą między innymi zachowania podczas przyjęcia np. urodzinowego czy używania zwrotów grzecznościowych .Z przyjemnością informuję, że laureatami „kulturalnych” potyczek zostali w tym roku następujący uczniowie: I miejsce: Michalina Rega z klasy 8b ,II miejsce : Amelia Kasprzak z klasy 8b, III miejsce:   Klaudia Podolska z klasy 6c, Anastazja Malicka z klasy 8d, Emilia Koczorowska z klasy 5g,Emma Włodarczyk z klasy 8b, Mikołaj Żuk z klasy 6d i Wawrzyniec Mroczek z klasy 5c.

Wszystkim bardzo dziękuję za tak liczny udział w konkursie i serdecznie gratuluję zwycięzcom! Nagrody w postaci punktów plusowych otrzymają wszyscy uczestnicy konkursu , natomiast znawcom savoir-vivre upominki zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania V edycji programu Dobre maniery, łamią bariery” .

Jolanta Nadolna

Konkurs „Symbole mojego regionu” rozstrzygnięty

Serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i ich rodzicom za tak liczny udział w konkursie zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Wybór w pierwszej kategorii wiekowej był bardzo trudny, ponieważ prac było wiele, a wszystkie piękne i niepowtarzalne. Tym bardziej cieszy , ze okazał się on trafny, ponieważ nasz uczeń Filip Olszewski z 1 c zajął I miejsce na 173 prace z całej Polski a Matylda Janicka z 2 b wyróżnienie. Prace oceniały jak zawsze dzieci niewidome oraz tyflopedagodzy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Gala wręczenia nagród odbędzie się 3 grudnia, z której w późniejszym terminie zostaną wstawione zdjęcia na stronę szkoły. Niektóre prace zostały wywieszone w gablocie szkolnej na drugim piętrze przy gabinecie Pani wicedyrektor. Zatem zapraszam do podziwiania J i w imieniu swoim oraz dzieci z ośrodka raz jeszcze DZIĘKUJĘ!

Karina Romel-Gromacka

Jesteś tutaj: Start Z życia szkoły Sukcesy przedmiotowe